freegr

Εκπλήξεις στο ντέρμπι της Γένοβας με την τεχνολογία γραμμής

Ένα γκολ "φάντασμα" έφερε τα πάνω κάτω για λίγα λεπτά στο μεγάλο ντέρμπι της Γένοβας στο "Μαράσι", προκαλώντας διαμαρτυρίες τόσο από τη Σαμπντόρια όσο και από την Τζένοα. Η ατμόσφαιρα στο Σαμπντόρια - Τζένοα, στο Derby della Lanterna, ήταν ήδη τεταμένη, όταν ήρθε η τεχνολογία γραμμής να προκαλέσει έκρηξη και διακοπή λίγων λεπτών. Ήταν το 39ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο στόπερ των γηπεδούχων, Ματίας Σιλβέστρε, έπιασε μια κεφαλιά, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ματία Περίν.
Η μπάλα χτύπησε στο έδαφος στη συνέχεια και έφυγε, ωστόσο το ρολόι του διαιτητή άρχισε να δονείται, ένδειξη ότι είχε περάσει τη γραμμή. Κάτι τέτοιο δεν ίσχυε, όπως ήταν πασιφανές από τη ροή του αγώνα, αλλά και από τα ριπλέι. Παρ' όλα αυτά, ο διαιτητής Πάολο Ταλιαβέντο διέκοψε τον αγώνα, για να αντιληφθεί τι είχε συμβεί. Όπως προέκυψε, παρά την ένδειξη για γκολ, δεν υπήρχε γκολ αλλά τεχνικό πρόβλημα. Το 1-1 παρέμεινε το σκορ στον αγώνα, καταδεικνύοντας ότι ακόμα και η τεχνολογία μπορεί να προκαλέσει προβλήματα και όχι μόνο να τα λύσει.